„Komputer Sterna” – książka

Robert M. Rynkowski, „Komputer Sterna”, Dwukropek, Warszawa 2022, s. 352.

Kasia, Karol i Jolaka jadą do Warszawy, by wziąć udział w Szalonych Dniach Muzyki. Tam poznają Baśkę, genialną pianistkę i laureatkę zawodów informatycznych. Z kolei brat Baśki Lord Jahnky jest gwiazdą TikToka i słynnym influencerem. Chłopak zaimponuje Kasi, czym oczywiście rozzłości Karola.

Na domiar złego Baśka nagle zniknie. Wiele wskazuje na to, że została porwana. Lecz kiedy przyjaciele zaczną jej szukać, okaże się, że nic nie jest takie, jakie się wydaje, a skomplikowane śledztwo doprowadzi młodych detektywów do człowieka z dredami, tajemniczego biznesmena i… genialnego wynalazcy z XIX wieku Abrahama Sterna oraz skonstruowanej przez niego maszyny liczącej.

Czy „komputer” Sterna przetrwał do naszych czasów? I czy jest czymś więcej niż tylko muzealnym eksponatem? Czy internet powinien być tylko miejscem rozrywki? Co się stanie, jeśli zostanie stworzony samoświadomy komputer?

To trzymająca w napięciu książka o przyjaźni i niebezpieczeństwach internetowej popularności, o poszukiwaniu przodków, niedocenionym naukowcu i relacjach z najbliższymi.

Premiera książki: 26 stycznia 2022.

Recenzje książki:
1. Dziennik Internetowy „Niebywałe Suwałki” (23 stycznia 2022).
2. Granice.pl (24 stycznia 2022).
3. Zaczytasy (25 stycznia 2022).
4. Magazyn Literacki KSIĄŻKI 1/2022 (9 lutego 2022).
5. Tomasz Kłusek, „Lektura nie tylko na czas wakacji”, „Nowe Książki” 1238 (2022) nr 7-8, s. 118n.

Wyróżnienia:
4. miejsce w konkursie na Samochodzikową Książkę 2022 roku.

Książkę można kupić np. w: Tania Książka, Bonito.pl, Empik, Ceneo, Allegro.