Świąteczne życzenia

A Słowo ciałem się stało
i zamieszkało między nami… (J 1,14)
W tym szczególnym czasie narodzin Słowa,
życzę błogosławionych świąt,
wielu dobrych i ważnych ludzkich słów,
świetnego słowa pisanego
oraz radosnego, zdrowego i spokojnego świętowania.
A w nowym roku niech Wam się wiedzie jak najlepiej!

PS Jest Jacek, jest Zosia, jest Pedro, a Puchacz jak zwykle gdzieś się powlókł, pewnie załatwiać swoje domowojowe sprawy (no chyba że jeść). 😉

Śledztwa Benedykta Sterna – Pomarańczowy szalik

O sprawie Teofila Nurka skłonny jestem sądzić, że to jedna z tych, które można uznać za pewnego rodzaju znak.

Grafika stworzona za pomocą Bing Image Creator

Zlecenie dostałem od żony zamordowanego. Gdy pojawiła się w moim biurze, od razu wiedziałem, że będzie to sprawa z gatunku tych, na których nie zarabiam. Kobieta nie pachniała groszem, a możecie mi wierzyć, że do pieniędzy mam nosa. Jednak po ostatnich zleceniach od inspektora Pawła Czarnego miałem spory zapas gotówki i nawet zbliżające się Boże Narodzenie oraz związane z nim wydatki nie napawały mnie niepokojem. Zresztą święta jak zwykle miałem zamiar spędzić w domu we własnym towarzystwie, więc nie potrzebowałem wiele: normalne jedzenie na dwa dni, butelka dobrego wina i kawa, parę płyt z jazzem. Książki, które zamierzałem przeczytać, od dawna miałem na półce albo w czytniku.

Czytaj dalej

Śledztwa Benedykta Sterna – Przecinek za sto tysięcy

Grafika wygenerowana za pomocą Bing Image Creator

Ze sprawą Katarzyny Fart przyszedł do mnie inspektor Paweł Czarny. W moim biurze pojawił się krótko po tym, jak ja do niego wszedłem. Jak zwykle, gdy musiał osobiście pofatygować się do mnie, rzucił w kierunku Kingi coś, co brzmiało jak „dobry” albo „bry”, po czym od razu wszedł do mojego gabinetu. Nie czekając na zaproszenie, rozsiadł się na krześle dla gości.

– Dzień dobry, panie inspektorze – powitałem go przyjaźnie. – Czemu…

– Zamknij się, Stern – warknął – i posłuchaj uważnie. Zajmiesz się, i to natychmiast, sprawą Katarzyny Fart. Tu masz wszystko. – Rzucił na biurko papierową teczkę. – I nie nawal, dobrze ci radzę – ostrzegł, po czym podniósł się z krzesła, jakby zamierzał od razu wyjść.

Czytaj dalej

Śledztwa Benedykta Sterna – Czarny Tulipan

Grafika wygenerowana za pomocą Bing Image Creator

Sprawa Idziego Grobera, choć powinienem powiedzieć „sprawa Grobera”, gdyż człowiek ten tak nienawidził swojego imienia, że gotów był wytaczać procesy wszystkim, którzy go używali, trafiła do mnie w odpowiednim momencie. Gdy w moim biurze zjawił się wyglądający niczym zombie z horrorów młody człowiek, na którego widok Kinga omal nie zemdlała, byłem akurat w wielkiej potrzebie finansowej. Wszystko przez sprawę zabójstwa starego lichwiarza, którą przeszło dwa miesiące zajmowałem się na prośbę inspektora Pawła Czarnego, a która nie przyniosła takich dochodów, jakich się spodziewałem, właściwie nie przyniosła ich wcale. Czytaj dalej

Abraham Stern – genialny wynalazca

Abraham Stern prezentuje swoją maszynę liczącą carowi Aleksandrowi I – grafika wygenerowana przez Bing Image Creator

24 listopada 1815 r. Abraham Stern – polski Żyd, wynalazca, myśliciel, pisarz, członek Towarzystwa Warszawskiego Przyjaciół Nauk – na Zamku Królewskim w Warszawie zaprezentował carowi Aleksandrowi I, ówczesnemu królowi Polski, mechaniczną maszynę liczącą (potrafiącą dodawać, odejmować, mnożyć i dzielić; po udoskonaleniach, prowadzonych do 1817 r., umożliwiała także potęgowanie i pierwiastkowanie). Czytaj dalej

Śledztwa Benedykta Sterna – opowiadanie

„Historyczne Krzesiwo”

Sprawa Marty Krzesiwo sprawiała wrażenie oczywistej: zabił ją Stanisław Nowak, jej chłopak i kolega ze szkoły. Motyw też nie pozostawiał wątpliwości: chorobliwa, szaleńcza zazdrość. Dowodów było aż nadto: to Nowak pokłócił się z dziewczyną w dzień jej śmierci, to on odciągnął ją od grupy znajomych po wyjściu ze szkoły, to on był widziany z nią krótko przed jej śmiercią w ciemnym Parku Skaryszewskim nad Jeziorem Kamionkowskim, to do niego należało narzędzie zbrodni – nóż sprężynowy – na którym były jego odciski palców. Mimo tylu obciążających go okoliczności chłopak uparcie nie chciał przyznać się do winy. Twierdził, że nóż mu ukradziono kilka dni wcześniej, a gdy rozstawał się z Martą, ta żyła. Wydawałoby się: sprawa, jakich wiele. Nie zainteresowałbym się nią, gdyby nie to, że matka licealisty była moją dawną dobrą znajomą, o której cięgle ciepło myślałem, mimo że ostatnio rzadko się widywaliśmy, i błagała mnie, bym pomógł jej synowi, który przez tę historię nie tylko nie napisze matury, lecz będzie miał złamane życie. Czytaj dalej

Wyróżnienia dla moich książek

Miło mi donieść, że październik 2023 okazał się miesiącem wyróżnień dla moich książek (a dokładniej mówiąc, dwóch). 😉

1. Powieść przygodowo-kryminalna dla dzieci/ młodzieży „Komputer Sterna” zajęła 4. miejsce w konkursie na Samochodzikową Książkę Roku 2022.

2. Powieść kryminalno-sensacyjna „Krwawe srebrniki” zdobyła tytuł „Najlepsza książka na jesień 2023” (nagroda internautów) w kategorii „Kryminał, sensacja”.

11 września premiera powieści „Krwawe srebrniki”!

11 września 2023 r. będzie miała miejsce premiera mojej nowej powieści sensacyjno-kryminalnej „Krwawe srebrniki”. Jest to kontynuacja wydanej w 2022 r. powieści „Szept węża„.

„Krwawe srebrniki” są już dostępne w przedsprzedaży np. tu: Empik, Tania Książka, Ceneo, Allegro.

„Szept węża” – Norblin

Odwiedziłem wystawę obrazów Jana Piotra Norblina w Zamku Królewskim w Warszawie (Pałac pod Blachą, wystawa czasowa do 11 grudnia 2022), jednego z najważniejszych malarzy okresu stanisławowskiego, ojca polskiego malarstwa rodzajowego. Od jego syna Aleksandra Jana wywodziła się polska linia Norblinów, w głównej mierze przemysłowców, po których została Fabryka Norblina na warszawskiej Woli, obecnie przekształcona w centrum muzealno-rozrywkowe (też warta obejrzenia, wrażenie robi zwłaszcza potężny akumulator dla dawnej prasy hydraulicznej).

Czytaj dalej

„Szept węża” – remont

Jak ja nie znoszę remontów (chyba nawet bardziej niż Jacek Posadowski 😉 ). Zwłaszcza gdy w takim remontowanym domu czy mieszkaniu muszę mieszkać. Ale przychodzi taki czas, gdy tematu nie da się uniknąć.

Czytaj dalej